2 Mart 2018 Cuma

nvidia GeForce NOW incelemesi

  Hiç yorum yok
Uzun zamandır yoktum belki de admin öldün mü dediniz. Biraz öyle çünkü hem hastaydım hem de son 1.5/2 haftamı bunu yani Geforce Now'u incelemekle meşguldüm.


Peki Geforce Now nedir? İşte sorunuzun cevabı şu:

Nvidia Geforce Now benim gibi patates bir bilgisayara ya da Mac'e sahip olanların oyunlarını nvidia'daki güçlü bilgisayarlardan (aslen sunuculardan) oynamasını sağlıyor. Böylece bir nevi GTX1080'li bir canavar oyun pc'sine sahip oluyorsunuz.

Ama bu güzelliğin de şöyle bir yanı var ki gerçekten SAĞLAM bir internete sahip olmanız lazım (25mbps veya daha üstü öneriliyor ama 16 da denedim gayet güzel). Buna ülkemizdeki (yani en azından benim yaşadığım yerdeki) 4G altyapısı kesinlikle dahil değil çünkü hayvan gibi input lag (fare klavye girdisi gecikmesi) oluyor.
Benim internet ise patates tabii:


Pardon bu 4G imiş :D
Asıl internetim 5 Bandwidth 99 Frame Loss ve 60ms Latency'e sahip

Aslen Mac çıkmış olan Geforce Now nvidia'nın ani bir kararıyla PC için de beta kaydı açılır açılmaz hemen başvurdum. 1.5 ay sonra kodum geldi ve girebildim.

Geforce Now'a girer girmez bu şekilde bir oyun listesiyle karşılaşıyorsunuz:


Arayüz Geforce Experience'ye hayli benziyor. Google'ın materyal dizayn akımına uyulmuş. Arayüz gayet temiz ve basit şahsen ben beğendim.

Herhangi bir oyuna basınca direk sizi server'a bağlıyor. Server'a bağlandığınızda aynı Remote Desktop gibi bir bağlantı şekliyle karşılaşıyorsunuz.


Ve yoğunluk olduğu da oluyor şekildeki gibi ama hemen yer açıyorlar sorun olmuyor.

Aynı kendi bilgisayarınızdan girdiğiniz gibi Steam, Battle.net veya uPlay her neyse istemcisine giriş yapıyorsunuz. Her tür hesap oluyor buna plati.ru dan aldıklarımız da dahil.


Arkadaşlarımın hesaplarını ve plati.ru hesaplarımı da alarak oyun testlerine geçtim

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS (PUBG)


Ayarlar Ultra'da veya medium da (hangi ss de hangisi unuttum) fakat nvidia sunucuları hiç zorlanmıyor oyunun hiç 60fps'in altına düştüğünü görmedim. Fakat konumuz bu değil zaten sunucuların gücünden yazının başında bahsetmiştim. Önemli olan benim görebildiğim ve fotoğraflarda gördüğünüz gibi Pixel Pixel Anadolu bir görüntü var ama gayet akıcı tahminen 30fps civarlarında aynı YouTube'den video veya Twitch'den canlı yayın izler gibi akıcı fakat görüntüler anlık. Görüntüde nerdeyse hiç donma takılma olmuyor sadece bitrate düşüyor ve görüntü pikselleniyor ama gelgelelim ki fare klavye aktarımında upload hızım çok düşük olduğu için işler değişiyor. (0.6mbit teşekkürler Turk Telekom bu muhteşem altyapı ve hız için) Eğer modeme PC dışında başka bir cihaz bağlıysa gecikme ve donma çok oluyor. Bu büyük ihtimalle benden kaynaklı. (En kalbi duygularımı sana yolluyorum Turk Telekom)ÖZET: 480p

OVERWATCH

Bilgisayarım tam olarak kaldırmadığı ve yakın arkadaşlarımınki de muazzam olmadığı için hiç bir zaman "Epic" ayarlarda göremeyip içimde bir ukte olrak kalan Overwatch'ı bir denemek istedim.


Yukarıda gördüğünüz gibi oyun CAPCANLI. İlk defa Overwatch'ı bu kadar renkli hoş ve Epic ayarlarda görüyorum. Hero selection da işler iyiyken gelgelelim oyunun diğer kısımlarında işler değişiyor.


Ana menüde Mccree bir anda girince bi piksellenme oluyor diğer bütün oyunlardaki gibi. Eğer bir kıpırdama/değişiklik olursa kalite biraz bozuluyor. Hero selection statik olduğundan capcanlı ve net duruyor.


Zaten Chatteki arkadaş bütün durumu apaçık özetlemiş. Fareyi kıpırdatınca ortalık piksel oluyor. Rakibinizi piksellerin renk değiştirmesinden anlıyorsunuz. Ama o kadar da kötü değil rakibin adı okunuyor.


Sunucudaki oyunun varsayılan ayarları da böyle. Direk size herşeyi sonda bir oyun veriyorlar hiç uğraşmanıza gerek yok. Tek uğraşmanız gereken şey "Controls" kısmı. Belki bir de "Motion Blur" kapatmak çünkü internetimiz patates ve fareyi çevirince motion blur araya girince herşey görünmez oluyor.

ÖZET: 240p

League of Legends (LoL)

En çok oynananlar listesinde 6. olmuş olan bu oyunu bi denemek istedim. Zaten kendi bilgisayarımda herşey sonda 144fps de sabit çalışıyor ayrıca ping de 10ms falan. Aslında bu oyunu GFN'dan oynamak akıl karı değil fakat denemekten zarar gelmez.


Ben daha bölgemi Türkiye yapar yapmaz patch indi ne olduğunu anlamadım :D Sunuculardaki internet çok sağlam (doğal olarak). Bu ss i nasıl aldım diye soruyorsanız oyuna girip çıkınca sanal sunucu bütün sizin yüklediğiniz patchleri, oyun savelerini vs. siliyor. Ama hızlı internet ve Bulut sistemi sayesinde bu sorun da çözülüyor.
Tabi lol oynamayalı çooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzun zaman oldu bu arada patcher'ı değiştirmişler ama onu da beğendim gayet sade geldi bana ama ben bu tür oyunları sevmiyorum zaten o yüzden benim için önemli değil.


Ping her ne kadar o kadar uzun yoldan dolaşsa da 41ms sabit fps ise maksimum stream hızı olan 144'de kalıyor çünkü aynı ekran kartını en az 5 kişi birden kullanıyor. Eğer size 1000 fps falan vermeye kalksaydı diğer kullanıcıların deneyimi sekteye uğrardı. Sunucuların ekran kartından bahsetmişken onlar da şu:
(Resme tıklayın büyütün)

Ayrıca LoL ile ilgili birşey farkettim ben server'dan oynamama rağmen Ahri her türlü benden daha önce oyunu yüklüyor. Yani ben en az 400gb RAM'li raid0 düzeninde ssd'lere sahip bir sunucudan oynarken normal ev kullanıcısı (büyük ihitimalle) Ahri benden önce yüklüyor. Bunun optimizasyona ihtiyacı var. neyse konuyu fazla bölmeden oyun içine geçelim


Burda baya bi ekran görüntüsü aldım. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi. Aynı Overwatch Hero select menüsü gibi CAM GİBİ (ekran aslında plastik zeki şey). Sadece oyun sonunda her yerden minyon her yerden bi patlama olunca piksellenme oluyor. Onun dışında bir de ilk başlangıçta azıcık oluyor onun dışında her yerde normal kendi bilgisayarınızdaki gibi. Girdi gecikmesi yok. Görüntü cam gibi ama bana bi yararı yok kendi bilgisayarım da içinden geçiyor bu oyunun. Belki yer kalmadığında işe yarayabilir ve Mac kullanıcılarına. Maalesef Intel HD Graphics (genelde iris pro vs. oluyor) yine de bu oyunu Mac'inizin kendi çözünürlüğünde kaldıramayacağı için bu sizin için bir hazine.

Maçın sonucunu merak ediyorsanız zaten basit botlara karşı bir maçtı işte:


ÖZET: 1080p60-1080p-720p gidip geliyor.

TOM CLANCY'S RAINBOW SIX SIEGE (halk dilinde RAINBOW)

Bu oyundan hiç birşey anlamıyorum o yüzden Benchmark'ı açıp direk izlemeye koyuldum.

Oyundan birşey anladıysam o da açılmasının çoooook uzun sürdüğü. Yaklaşık 1.5 dk sürdü. Eski bilgisayarımdan bile fazla.
Genel olarak oyun oynanabilir gibi gözüküyor. Yani dediğim gibi girip bakmadım ama baya bi net görüntü vardı. Bu oyunu LoL ile aynı gün test ettim internet o gün iyiydi galiba. İnternetin bir günü bir gününe tutmuyor ki arkadaş.

ÖZET: 360p-480p arası gidip geliyor

BIOSHOCK INFINITE

22GB oyunu bu internette indirmeye üşenmeye hakkım var tabi. Listede görünce hemen Play'e abandım.
Oyun aksiyonu içinde baya bi barındırdığından piksel piksel Anadolu olmasa da düşük çözünürlüklü gözüküyor. 

ÖZET: 360p-240p arası gidip geliyor.

COUNTER-STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE (CS:GO)

1 kez oynayabildim onda da ss almadım onun dışında direk menüde donuyor. Oynayabildiğim seferde de 144p oynayabildim

ÖZET: 
ama 60fps

ULTRA STREAMING MODE

Bu bir oyun değil GFN'nin bir özelliği


Bunu açtığınızda girdi gecikmesini nerdeyse sıfıra indiriyor. Eğer internetiniz çok iyiyse bunu açınca fps limiti 144'e kadar çözünürlük ise 4k'ya kadar yükseliyor. İnternetiniz patatesse açmayın daha kötü oluyor.

DESTEKLENMEYEN OYUNLAR

GFN ana menüsündeki desteklenmeyen oyunlardan birine sahip olsanız bile onları kurup oynayabiliyorsunuz (Steam için geçerli)
Tek yapmanız gereken nickinize tıklayıp "Manage Steam" demek.


Direk Steam istemcisi açılıyor giriş yapınca istediğinizi kurup oynayabiliyorsunuz. Hatta Steam'e buradan girip ayar yapınca oyun açıp kapatınca gitmiyor. İstediğiniz oyunu kurabiliyorsunuz ama her seferinde onu tekrardan kurmanız gerekiyor ve Steam cloud açık değilse saveleriniz oyunu kapatınca gidiyor. 

AFK KALIRSANIZ

Açık bırakıp da WC'ye falan giderseniz oyunun nerede olursanız olun AFK hatasıyla oyunu kapatıyor. Hemen endişelenmeyin; çünkü oyuna kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Sadece çok azıcık beklemeniz gerek.

SUNUCULARDAKİ İNTERNET HIZI


SON DEĞERLENDİRME

Bence iyi bir internet hızına sahipseniz kesinlikle oyun bilgisayarı falan almayın. Zira çok muhteşem bir sistem. Şu anda kapalı betada olduğu için tamamen ücretsiz. Şuradan kaydolabilirsiniz. Kapalı betadan çıkınca aylık 10 dolar gibi bir fiyata sahip olacağı söylentileri var. Eğer doğru olursa gayet ideal bir platform. Oyun bilgisayarının ayda yakacağı elektrik parasını buna kaydırmış oluyorsunuz sadece. Bütün güncellemeler, oyunlar anında elinizin altında. İndireyim disk alayım vs. yok. Sadece 900 ₺'lik A101 laptobu yeterli. Zaten Mac'iniz varsa ve Mac'den vazgeçemiyorsanız bu Türkiye'de çalışan tek seçenek. Son olarak bilgisayarınız donanımının AMD olmasının önemli olmadığını sadece Windows 7 veya daha üstü bir işletim sistemini çalıştırabilmesi yeterli.

ÖZET: 9/10
- Beta olduğu için buglar var
- Stream çözünürlüğünü elle ayarlama yok
- FPS ayarlama yok
- İnternet gereksinimleri düşürülmeli

+En patates PC'lerde bile çalışıyor
+Türkiye'den de çalışıyor
-------------------------------------------------------------------
Böylece bir yazımızın daha sonuna geldik. Kendinize iyi bakın umarım beğenmişsinizdir 👋

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder