24 Ocak 2018 Çarşamba

WINE Android versiyonu incelemesi

  2 yorum

Webtekno, XDA gibi kaynaklardan duymuşsunuzdur artık WINE 3.0 sürümüyle birlikte Android'de de çalışabiliyor artık.
Baktım ki native (doğal) x86 desteği var hemen benim Zenfone 2'ye yükleyim bi bakayım dedim.

Öncelikle WINE nedir onu açıklayayım:
WINE'ın açılımı Wine Is Not Emulator yani wine bir emülatör değildir demek. Wine macOS ve Linux tabanlı sistemlerde Windows komutlarını Unix komutlarına çeviren bir uyumluluk katmnıdır. Bu yüzden bir emülatör değildir.

Wine 1993 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. O zamandan bu zamana çok yol kat ettiler artık çalıştıramadığı program yok neredeyse. (Overwatch bile çalıştırıyor aq)

En son sürüm olan 3.0 ile sürpriz bir şekilde Android desteği de sunmaya başladı. (yani bana sürpriz bir şekilde adamlar 1 yıldır buna uğraşıyormuş)

Ben de biraz amatörce bir şekilde incelemeye çalıştım.

Öncelikli olarak ben apk'yı resmi WINE deposundan indirdim:


Benim telefon (ASUS Zenfone 2) Intel işlemcili olduğundan "wine-3.0-x86.apk" adlı apk'yı kurdum.
APK yaklaşık olarak 100-120 mb büyüklüğünde.

Kurduktan sonra wine yi açınca kısa bir yükleme süresinden sonra wine masaüstü ile karşılaşıyoruz:


Maalesef ki henüz mobil ekranlarla tam uyumlu değil görebileceğiniz gibi ekran görüntülerini bilgisayara alınca bile komut istemini tam okumak mümkün değil telefonda siz düşünün :(
Henüz sanal klavye desteği yok o yüzden otg kablosu aracılıyla bir klavye bağlamak durumunda kaldım

Wine İngilizce tabi ki Linux ve macOS sürümünde de Türkçe desteği yok ama orada buna gerek yok kullandığınız program Türkçe ise sorun yok.

Start yani başlat kısmına basınca çalıştır ve denetim masası ile karşılaşıyoruz:


Wine'nin içinde Paint'in Windows XP versiyonunu çalıştırayım dedim. Biraz Googleladıktan sonra buldum. Bu dosyayı telefona attıktan sonra direk açmaya çalıştım belki atamışlardır diye. Ama maalesef olmadı ne ShareLink ne de ES Dosya Yöneticisi tanımadı.

Ben de WINE'nin içinden açayım dedim. Komut istemine "explorer.exe" yazdıktan sonra gördüm ki 2 tane sürücü var:


C:'nin içinde normal Windows dosyalarına benzer bir şekilde sistem dosyaları var:


"Valla benziyor"

Z:'nin içinde cihazın kök dizini var. Evet kök dizini sizin dosyalarınızın olduğu kısım değil kök dizin de yazma korumalı olduğu için dosyalarınızın olduğu yeri bulmanız lazım.


Neyse ki "sdcard" adlı klasöre girince normal alanınıza ulaşabiliyorsunuz:


Evet neredeyse emelim olan paint'i çalıştırmak üzereyim. Üzerine çift tıklayınca ne mi oldu dersiniz? Cevap hiç bir şey. Evet hiç bir şey olmadı tepki vermedi. Sebebini bilmiyorum. Ben profesyonel değilim. Ama Druaga1'in bu konu üzerine video çekmesinden anlamalıydım.


Neyse ben de WINE'nin içinde gelen temel Windows donatılarına baktım ve şaşırtıcı bir şekilde performanslı grafik konusunda Android'de çalışan en iyisi zaten diğer kısımlara değinmiyorum bile 1-2sn ye ye açılıyor. Ah bi de x86'yı ARM'ye çevirme olsa evet maalesef o yok benim gibi x86 tabanlı cihazınız yoksa bekleyin. Elbet bir çözüm bulunur Intel bunu Zenfone 2'nin işlemcisinde başardı.

WINE'nin içinde aynı anda dosya yöneticisi, komut istemi, not defteri ve kayot defterini sorunsuz bir şekilde aynı anda çalıştırdım. Gayet güzel takılma yok ama 6. yı açarken biraz duraksadı :d


Benden bu kadar arkadaşlar blogumu okuduğunuz için teşekkürler. Bildiğim kadarıyla OpenGL driverları da var ama bunu test etmek için telefonumda yeterli alan yok. Herkese iyi günler.

DÜZENLEME 9.2.2018
Daha sonraki denemelerimde notepad++ ve cpu-z yi çalıştırmayı başardım. Tabi ki ekran ölçekleme sorunu yüzünden yarısı görünüyor :)

Dokunmatik sorunu yüzünden OTG ile klavye ve fare bağlamayı unutmayın.
İşlemci ve RAM miktarını doğru görüyor. Normal Linux'daki WINE gibi.

2 yorum :

  1. Yanıtlar
    1. Henüz dokunmatik desteği tam değil. OTG kablosu ile klavye fare bağlayarak kullanmistim.

      Sil